Showcases & Background Setting Bar

Showcases

Background Image

This setting is only taking a look when select color and background.
If you want to set showcase color, background and disable Setting Bar, go to Templates Manager > AT-Templates > Global Tab

Rozmiar czcionki:

Pierwotnie szkoła w Rogalinku mieściła się przy probostwie, związana była z parafią i miała charakter religijny. Nauczycielami byli najczęściej organiści. 
Dopiero w czasach nam bliższych zaczęto zatrudniać nauczycieli zawodowych. 
W 1893 r. wybudowano nową szkołę z cegły. Część pomieszczeń przeznaczona na mieszkania dla nauczycieli. Kierownikiem szkoły w 1905 r. był Michał Patka. Pełnił tę funkcję do 1921 r., kiedy to wyjechał na Śląsk. 

Na jego miejsce przyjęto Kazimierza Kiełczewskiego. W 1925 r. stanowisko kierownika szkoły objęła Teodora Rowińska. Była bardzo dobrym pedagogiem i aktywnym działaczem w swoim środowisku. Pełniła również funkcję dyrygenta w Kole Śpiewaczym "Głos znad Warty" w Rogalinku, które powstało w 1925 roku. 

W latach 1930-1939 kierownikiem szkoły był Leon Kostrzewski, który pracował wraz z żoną Kingą. Przyczynił się w dużej mierze do rozwoju szkoły, zyskując sympatię i szacunek wśród społeczeństwa Rogalinka. W 1937 r. szkoła liczyła 176 uczniów i stała się posiadaczem radia. 

Z chwilą wybuchu wojny wszyscy zostali ze szkoły wysiedleni.
Leon Kostrzewski musiał pracować jako robotnik w tartaku w Mosinie. Rozumiał on politykę okupanta i miał świadomość, że nie może ratować się ucieczką, gdyż wtedy represje spotkałyby jego rodzinę (żonę i dwoje małych dzieci).
W nocy z 2 na 3 marca 1943 r. gestapowcy aresztowali Kostrzewskiego. Został uwięziony w forcie VII w Poznaniu, a potem przewieziony go do obozu koncentracyjnego Mauthausen. Nie było mu dane doczekać dnia wolności. Po katorżniczej pracy w kamieniołomach, mając 39 lat, zginął prawdopodobnie w kwietniu 1945 roku; na 2 tygodnie przed zakończeniem II wojny światowej. Jego żona Kinga długo chorowała po aresztowaniu męża. Pozostała wraz z synem i córką bez żadnych środków do życia. 
Wówczas to w ciężkich, wydawałoby się beznadziejnych chwilach przyszli jej z pomocą mieszkańcy Rogalinka, dla których wdzięczność i sympatię zachowała przez całe życie. 

Po wojnie jako jedna z pierwszych rozpoczęła pracę w szkolnictwie. Organizowała nauczanie, zebrała dzieci i uruchomiła szkołę w Rogalinku. Pracowała w zawodzie nauczyciela (z przerwą okupacyjną) od 1930 do 1980 r., a jako kierownik szkoły od 1945-1969 r. 
W 1979 roku obchodziła 50-lecie pracy zawodowej.
W 1987 roku miał miejsce pogrzeb nauczycielki Kingi Kostrzewskiej. Żegnało ją kilka pokoleń ludzi z Rogalinka, Sasinowa, których uczyła oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Pogrzeb prowadził biskup Zdzisław Fortuna. Pamięć o p. Kostrzewskich pozostanie na zawsze w dziejach tej ziemi.

W 1969 roku dyrektorem szkoły został mgr Henryk Cikorski i pracował wraz z żoną Ireną (z domu Kostrzewską). Dzięki ich działaniom rozbudowano szkołę, przeprowadzono remont mieszkań nauczycieli, założono zieleńce wokół szkoły, ustawiono przed szkołą samolot, wymieniono piece kaflowe na centralne ogrzewanie, został zainstalowany radiowęzeł i telefon. Na szeroką skalę rozwinięto turystykę szkolną. 
Nadano szkole imię Adama Wodziczki oraz wprowadzono nowy system wychowawczy tzw. system Muszyńskiego.
Nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje.
W 1990 roku państwo Cikorscy przeszli na emeryturę.

Nowym dyrektorem została mgr Lucyna Smok, nauczycielka tej szkoły, która prowadziła wychowanie przez sztukę. 

W 1996 roku funkcję dyrektora objęła mgr Dorota Domagała. Przygotowała uczniów do uczestnictwa w obchodach 750-lecia Rogalinka i 15-lecia nadania imienia naszej szkole. Zorganizowała zjazd nauczycieli uczących w szkole w Rogalinku w minionych latach.

Od 1999 roku dyrektorem szkoły został mgr Kazimierz Gzik. Za jego kadencji w roku zbudowana została sala gimnastyczna, a także powstało boisko o sztucznej nawierzchni. 

W roku 2008 dyrektorem szkoły została mgr Katarzyna Jaszczak. Przystąpiono wtedy do prac związanych z przyjęciem szkoły do sieci szkół promujących zdrowie. W roku 2009 rozpoczęto działania mające doprowadzić do przyznania szkole Certyfikatu ISO. Starania te zakończyły się sukcesem i w 2010 roku taki certyfikat został wręczony. Również w 2010 roku szkoła przystąpiła do międzynarodowego programu Comenius, w ramach którego prowadzona jest współpraca ze szkołami w kilku krajach. Polega ona na wspólnym przygotowaniu projektu związanego z tradycjami państw uczestniczących w projekcie. We wrześniu 2011 roku w Rogalinku powstało Gimnazjum, które od listopada 2011 roku wraz ze Szkołą Podstawową tworzy Zespół Szkół. W czerwcu 2012 roku Szkoła Podstawowa obchodziła 30 rocznicę nadania imienia Adama Wodziczki. Z tej okazji odbyła się uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Jedną z ważnych jej części było posadzenie dębu, któremu nadano imię Adama Wodziczki. Został on podarowany szkole przez Nadleśnictwo Babki i ma specjalny certyfikat. W roku 2012 do programu Comenius przystąpiło również Gimnazjum. 

Szkoła to nie tylko dyrektorzy. To cały szereg nauczycieli i ludzi oddanych szkole i dzieciom.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.